امروز: جمعه 3 اسفند 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

پاورپوینت روشهای برنامه ریزی شهری در ایران و جهان

پاورپوینت روشهای برنامه ریزی شهری در ایران و جهان دسته: برنامه ریزی شهری
بازدید: 5 بار
فرمت فایل: ppt
حجم فایل: 350 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 35

دانلود پاورپوینت روشهای برنامه ریزی شهری در ایران و جهان بررسی روشهای برنامه ریزی شهری در ایران و جهان پاورپوینت جامع و کامل روشهای برنامه ریزی شهری در ایران و جهان کاملترین پاورپوینت روشهای برنامه ریزی شهری در ایران و جهان پکیج پاورپوینت روشهای برنامه ریزی شهری در ایران و جهان مقاله روشهای برنامه ریزی شهری در ایران و جهان

قیمت فایل فقط 14,300 تومان

خرید

نوع فایل: پاورپوینت (قابل ویرایش)

 قسمتی از متن پاورپوینت :

تعداد اسلاید : 35 صفحه


روش‌های برنامه‌ریزی شهری در ایران و جهان

8-1- اولین عملیات شهرسازی در دوره معاصر

همزمان با منشور آتن در سال 1313 سرتیپ "كریم آقابوذر جمهری" كفیل شهرداری تهران به روش "بارون هوسمن" شهردار پاریس، خیابان‌های جدید تهران را در بافت قدیم شهر می‌گشود.
در آن موقع دو دهه از انتشار كتاب "پاتریك گِدِس" به نام شهرها در تحول (1915) می‌گذشت. كه متدولوژی سنتی شهرسازی كه بر یك رشته عملیات حرفه‌ای و فیزیكی استوار بود را برپایه الگوی علمی (بررسی- تحلیل- طرح) و با درك همه جوانب و وجوه به طور جامع قرار داد.
نظریات "گدس" مدت 60 سال بر تفكر شهرسازی علمی سایه انداخت. 25 سال تجربه شهرسازی بعد از جنگ جهانی در اروپا، مشكلات این رویكرد یا طرز تفكر را به تدریج آشكار ساخت.
ناهمزمانی برنامه‌ریزی شهری در ایران با جهان یك بار دیگر رخ نمود و در همان حال كه طرح‌های جامع مورد انتقاد كوبنده این شهرسازان قرار داشت یعنی در سال 1347 ه‍.ش طرح جامع تهران با همین سیاق تهیه[1] و الگوی شهرسازی كشور گشت.
1 – "طرح جامع مهندس فرمانفرمائیان" كه بعداً به تصویب شورایعالی شهرسازی و معماری رسید. 8-2- تغییرات بنیادین در برنامه‌ریزی طرح‌های شهری


از "اواخر دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد میلادی طرح‌های جامع در بیشتر كشورها دستخوش دگرگونی شد و خصلت استراتژیك (راهبردی) یافت.
برنامه‌ریزی شهری از یك سو به "برنامه‌ریزی فضایی" و از سوی دیگر به " برنامه‌ریزی عمل" گرایش یافت. یك- برنامه‌ریزی ساختاری

از سال 1968 در بریتانیا و سپس در آمریكا نضج گرفت.
تفاوت برنامه‌ریزی ساختاری با برنامه‌ریزی سنتی، علاوه بر افزوده شدن چند مرحله اصلی و مهم دیگر به مرحله برنامه‌ریزی سنتی یعنی شناسایی، تحلیل، سیاست‌گذاری و توجه بیشتر به امر برنامه‌ریزی اقتصادی و اجتماعی می‌باشد. دو- برنامه‌ریزی مبتنی بر نگرش سیستمی

سیستم، كلیتی است از عناصری كه برای دستیابی به هدفی (یا اهدافی) خاص عمل می‌كند و شبكه‌ای از روابط متقابل بین آنها برقرار است و دارای سازمانی خاص از عناصر و روابط است.
تفكر سیستمی در برنامه‌ریزی شهری ابتدا در ایالات متحده در اوایل دهه 50 با مطالعه سیستم حمل و نقل دیترویت آغاز شد.
این روش قائل بر تفكری شد كه شهر را سیستمی دائماً در حال تكامل و تحول می‌دید.
مراحل برنامه‌ریزی سیستمی عبارت است از:
- تنظیم اهداف كلان و تعیین اهداف خرد،
- بررسی مسیرهای ممكن،
- ارزش‌گذاری مسیرهای عمل گزینه، به منظور انتخاب یك مسیر برتر
و اقدام برای اجرای برنامه شامل اعمال مستقیم و كنترل ممتد. سه- برنامه‌ریزی وكالتی و یا تعاون برنامه‌ریزی

در طول دهه 60 میلادی راهبرد اصلاحات اجتماعی تحت عنوان "اقدامات جامعه" مطرح شد كه برنامه‌ریزی وكالتی یك شكل آن اقدامات به حساب می‌آید.
این نوع برنامه‌ریزی دو هدف كلی دارد:
اول- تعاون در امر برنامه‌ریزی با افراد یك جامعه به منظور تأمین ابزاری برای شركت افراد در فرآیند برنامه‌ریزی
دوم- سمت‌گیری درجهت رفع تبعیض و محرومیت شهری چهار- برنامه‌ریزی اختیار راهبردی (Stratigic Choice)

برنامه‌ریزی همواره با مشكل "نامعلومی" روبرو است. مشكل "نامعلومی" نه تنها از این حقیقت سرچشمه می‌گیرد كه برنامه‌ریزی با آینده سر و كار دارد،
به طور معمول و سنتی، برنامه‌ریزی در حیطه جنبه‌های قابل شناسایی و كنترل (یا آنهایی كه تصور می‌شود قابل كنترل هستند) صورت می‌پذیرد، اما نگرش اختیار راهبردی به دنبال تشخیص متغیرهای كنترل ناشدنی (یا قید) و متغیرهای ناشناخته یا "نامعلومی‌ها" نیز می‌باشد.
اصول برنامه‌ریزی راهبردی بر كاهشِ "نامعلومی"، از طریق تعیین تصمیماتی دارد كه باعث می‌شوند در عین حركت در جهت و مسیر موردنظر حیطه‌ای از زمینه‌های اختیار برای آینده محفوظ بماند.
8-6- سابقه تهیه طرح‌های شهری در ایران (تاریخچه شهرسازی و آشنایی با مبانی انواع طرح‌های شهری)


توجه: متن بالا فقط قسمت کوچکی از محتوای فایل پاورپوینت بوده و بدون ظاهر گرافیکی می باشد و پس از دانلود، فایل کامل آنرا با تمامی اسلایدهای آن دریافت می کنید.

قیمت فایل فقط 14,300 تومان

خرید

برچسب ها : دانلود پاورپوینت روشهای برنامه ریزی شهری در ایران و جهان , بررسی روشهای برنامه ریزی شهری در ایران و جهان , پاورپوینت جامع و کامل روشهای برنامه ریزی شهری در ایران و جهان , کاملترین پاورپوینت روشهای برنامه ریزی شهری در ایران و جهان , پکیج پاورپوینت روشهای برنامه ریزی شهری در ایران و جهان , مقاله روشهای برنامه ریزی شهری در ایران و جهان

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر